Рекомендації щодо закупівлі природного газу
  • Категории
  • Подписка
  • Разместить статью
23/03/20 0 1011 Услуги и бизнес
-

Рекомендації щодо закупівлі природного газу

З жовтня 2015 року вітчизняний ринок природного газу функціонує на засадах конкуренції і рівного доступу до сховищ, транспортних і розподільчих систем. Закон України “Про ринок природного газу” гарантує споживачам право вибору газопостачальника. Купувати блакитне паливо можна у незалежних компаній за вільними цінами або у місцевих газзбутів за регульованим тарифом.

Постачальник здійснює діяльність на підставі ліцензії НКРЕКП. Правові відносини між ним та споживачем регулюються договором. Угоди з замовниками, що купують ресурс не для власних побутових потреб, повинні містити істотні умови та відповідати вимогам Господарського і Цивільного кодексів.

До цієї категорії належать бюджетні організації та установи, підприємства. З побутовими споживачами постачальник укладає затверджений НКРЕКП типовий договір. Головний обов’язок постачальника — поставляти замовнику узгоджені обсяги газу належної якості. Споживач же повинен своєчасно та повністю сплачувати за прийняті кубометри.

Важливо розуміти: постачання природного газу — це товар чи послуга? До послуг належить розподіл та транспортування ресурсу. За них споживач сплачує за тарифами, встановленими національним регулятором.

Передача та розподіл кубометрів здійснюється на підставі типового договору з оператором газорозподільної системи. Коли мова йде про закупівлю чи постачання, природний газ є товаром. Його вартість визначається шляхом формульного розрахунку.

Складовими кінцевої ціни для споживачів є:

  • оптова ціна Нафтогазу (або середньозважена ціна, визначена на біржових торгах);
  • транспортний тариф;
  • націнка за послугу постачання;
  • податок на додану вартість.

При закупівлі блакитного палива замовник, крім закону “Про ринок природного газу”, керується ЗУ “Публічні закупівлі”. До основних нормативних актів, що регулюють відносини у цій сфері, відносяться також: Правила постачання природного газу від 12.10.2019, наказ Мінекономрозвитку “Про затвердження Порядку визначення предмета закупівлі” від 09.01.2020.

Придбання енергоресурсу бюджетними організаціями та установами може відбуватися двома шляхами — за результатами тендеру або, за наявності документально підтверджених умов, переговорної процедури.

Договір про закупівлю газу укладається письмово відповідно до положень ЦКУ та ГКУ. Вартість блакитного палива рекомендовано розраховувати за формулою Мінекономрозвитку, наведеною у листі № 3304-04/54265-06.

При необхідності коригування ціни укладаються додаткові угоди. При визначенні нової ціни можна враховувати вартість товару на європейських хабах та курсові коливання. У договорі варто зазначати порядок зміни істотних умов.

Більше інформації про постачання природного газу та електроенергії непобутовим споживачам міститься на сайті https://kr-energo.com.


Добавить комментарий

Яндекс.Метрика